Čisté víťazstvo konzervatívcov

Autor: Juraj Lauko | 3.3.2014 o 6:00 | Karma článku: 12,25 | Prečítané:  1603x

Keď predseda KDH Ján Figeľ predstavil vo vnútri hnutia svoj zámer presadiť ochranu manželstva v Ústave SR, spustila sa lavína reakcií. Bolo zaujímavé pozorovať taktiku a reakcie aktérov. KDH ponajprv pozvalo do diskusie relevantných na politickom poli. Reakcie zostali rozpačité. Po chodbách NR SR sa šírili rôzne verzie o tom, kto je ochotný to podporiť. Rovnako rýchlo sa šírili „uistenia", že „vám to nikdy v SMERe neschvália". Partneri z Ľudovej platformy, najmä tí v rozpadávajúcom sa SDKÚ-DS, sa nechali najčastejšie počuť, že sa to nikdy KDH nepodarí.

Zároveň s týmto krokom KDH opätovne oslovilo náboženské inštitúcie a tretí sektor. Nadácie a združenia, ktoré sa tejto téme venujú. Väčšina z nich zareagovala pozitívne. Rozpačitá odpoveď prišla najmä zo strany tzv. Aliancie za rodinu. Ostatné, najmä cirkevné spoločenstvá, zareagovali promtne. Najväčším prekvapením pre mňa boli katolícké média (TV LUX, Katolícke noviny). Tentokrát celkom jasne a profesionálne otvorili tému, a snáď prvýkrát sa nebáli otvoriť dvere politikom a politickej téme.

Aktéri rýchlo pochopili, že KDH to nielen myslí vážne, ale že má ako jediné z opozície dostatok skúseností a síl na to, aby niečo reálne presadilo. Výhodou KDH v tomto prípade bola skutočnosť, že ide o konzistentnú "kadehácku agendu", o ktorej v našej republike každý vie. Snaha predísť do budúcnosti pokusom o zmenu zákonnej definície manželstva cez zavedenie ústavnej poistky je legitímnou, a natoľko známou agendou KDH, že spochybniť to v očiach verejnosti jednoducho nešlo.

Považujem dohodu o zmene Ústavy SR v dvoch uvedených oblastiach za potrebný a dôležitý prínos pre ľudí. Tieto postoje KDH obhajovalo aj v rokoch 2003 - 2009, keď boli s podporou SMERu prijaté ústavné riešenia pre Špeciálny súd a prokuratúru a ústavný zákon o preukazovaní pôvodu majetku. KDH je konštruktívnou a dôslednou opozíciou.

Kuvičie hlasy, či výkrik do tmy „liberálov" nemá zmysel komentovať: je to téma, ktorá nie je v súlade s ich agendou. Na druhej strane, povedzme si úprimne: bez váhania by okamžite podporili SMER, ak by chcel podporiť registrované partnerstvá.

O exotických postávach z radov OľaNO tiež nemá zmysel uvažovať. OľaNO ako celok sa nedá brať vážne - nefungujú ako poslanecký klub, ani ako strana či hnutie. Môžeme ich teda brať jedine ako jednotlivcov. Tí si to vyhodnotili po svojom, a s ich vlastným inštinktom na prežitie sa k téme pridali, hoci naoko vždy spomenuli aspoň referendum, aby v očiach laickej, a najmä konzervatívnej verejnosti ostali ako „že oni sú tí, čo to chcú ešte viac ako Kadeháci".

Že KDH urobilo obchod? -  No a čo!?

Z pohľadu laika či človeka, ktorý politikou nežije to tak môže vyzerať. Preto je aj moja odpoveď taká. No a čo! Ústava SR sa v konštelácií súčasných síl meniť nedá bez spolupráce tých, čo na to majú. Ba čo viac: konečne. Že SMERu nejde ani o manželstvo ani o justíciu, ba dokonca za jej stav do určitej miery môže? Aj keby to ihneď bola priama úmera - nikdy predsa neodmietnete peniaze, ktoré vám zlodej ukradol a teraz ich chce vrátiť, lebo je to „zlodej", alebo sa mýlim? Že si na tom robia prezidentskú kampaň? A ostatní hádam nie? Kampaň si dobrý politik robí stále, iba tak sa predsa môže prezentovať. Iba tak sa predsa ako občania môžeme dozvedieť, čo realne robí a čo nám odkazuje.

Zaujímavé je, že konzervatívci zvíťazili, a to hneď dvakrát. Manželstvo je jedna vec, zmeny v justícií druhá. Rakovina, ktorá v justícií vládne, je pevne zažratá do jej štruktúr. Nemoc Tretej moci...

To, čo je podstatné, a čo kritici akosi opomínajú, je skutočnosť, že SMER prišiel s návrhom, v ktorom napokon cúvol vo všetkých štyroch dôležitých bodoch, ktoré predstavili z KDH. Figeľ rozohral elegantnú politickú partiu, KDH a konzervatívci môžu byť spokojní.

Dohodu o potrebných zmenách v Ústave najhlasnejšie kritizujú tí, čo doviedli Slovensko k predčasným voľbám a k vláde jednej strany; alebo tí, čo nepodpísali návrh na doplnenie Ústavy o ochrane manželstva.

Politika je pozvaním k napĺňaniu verejného záujmu, k službe dobrej veci. Nie k politikárčeniu. Podpora rodiny a účinnejšia spravodlivosť sú dobrou vecou pre ľudí, pre našu krajinu.

A miesto záveru jeden citát od V. Palka:

"Ak dohodu o ústavnej ochrane manželstva KDH a Smer dotiahnu do konca, bude to veľká vec. ... A že to je z Ficovej strany oportunizmus? Veď iste. Tak to v politike chodí. Ale dobrá vec je dobrá vec bez ohľadu na pohnútky niektorých aktérov. Treba dúfať, že sa to schváli."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?