Bratislava a Košice - budú bez červenej?

Autor: Juraj Lauko | 15.11.2013 o 6:00 | (upravené 15.11.2013 o 7:57) Karma článku: 11,03 | Prečítané:  732x

Bratislava opätovne potvrdila silu stredopravej koalície. A hoci sa o županovi ešte len rozhodne v druhom kole, v 44 člennom zastupiteľstve bude len 1 člen SMERu-SD. Tak "jednofarebné" zastupiteľstvo má takú silu, že protikandidátka p. Monika Flašíková-Beňová, by sa ozaj mohla vzdať a ušetriť tak peniaze za organizáciu druhého kola. Po Bratislave však stojí pred nami druhé kolo aj v Košiciach. Tu výsledok nie je celkom jednoznačný a boj "stredopravej koalície" a SMERu sa ešte len odohrá. Košice tak majú veľkú šancu nielen dať zbohom súčasnému županovi Trebuľovi, ale aj červenej.

Škoda excesu NOVY - Daniel Lipšic, ktorej zrejme išlo len o zviditeľnenie svojej značky a bez ohľadu na reálnosť úspechu, išla do volieb samostatne. Koncept NOVY po spojení s bývalými členmi SAS je pre mňa tak či onak projekt, ktorý stratil tvár. V Bratislave i v Košiciach dostala NOVA jasnú odpoveď od voliča - ich kandidáti na županov neprešli ani do druhého kola a zároveň nebudú mať ani jedného poslanca. Viac netreba dodať.

Čo sa však stalo a stane v Košiciach? Pokiaľ ide o poslancov, najviac získal práve SMER-SD, majú až 26 poslancov. Stredopravé strany a nezávislí majú spolu 24 poslancov. SMK a MOST-HÍD majú spolu 7. A je otázne ku komu sa pridajú neskôr počas rokovania župného zastupiteľstva. Pokiaľ ide o župana podporujú Trebuľu (SMER-SD). Otázne však bude, ako budú voliť ľudia. Našťastie, tí majú veľakrát svoj rozum a nehrajú "hry" politikov. Ak by totiž štandardní voliči pravice v Košiciach zaúčinkovali, mohli by Košice spolu s Bratislavou dať stop červenej a minulosti, ktorá sa údajne spája s ŠtB a inými relikviami.

Som rád, že napokon KDH vyjadruje Rudolfovi Bauerovi svoju podporu. Pred zhruba rokom v Košiciach otváral svoju kanceláriu Ján Figeľ. Povedal vtedy: „Srdcom som východniar a som rád, že tu môžem byť aj v kontinuite aj v zmenách. Pretože Košice znamenajú veľa aj celoslovensky a  dovolím si povedať aj celoeurópsky. Pre mňa je to univerzitné mesto a aj ja sám som v ňom prežil študentské roky. Je to druhé najväčšie mesto Slovenska, metropola východu."

Čo však v Košickom kraji ľudí reálne trápi? A prečo by mali voliť Rudolfa Bauera?

KSK bol na druhom mieste v počte nahlásených výtlkov. Je potrebné tento alarmujúci stav zmeniť. Súčasný župan je zodpovedný za stav ciest. Ak je vo funkcii 8 rokov a stav ciest sa zhoršil, čo môžu obyvatelia KSK od neho očakávať v ďalšom volebnom období?

Ján Figeľ, ako bývalý minister dopravy spúšťal program obnovy ciest (za 170 miliónov EUR). Ten bol minulého roku za vlády Róberta Fica zastavený a spomalený. Cca 200 km ciest, z ktorých 65 km malo byť realizovaných priamo na východe. Dobré cesty prinášajú do regiónu pracovné príležitosti. Tých je v kraji stále málo. Ako pomohlo súčasnému županovi, že je z vládnej strany v tejto oblasti..?

Zhodu našlo KDH s pánom Bauerom i v potrebe tvorby lepších podmienok v cestovnom ruchu, nielen pre veľkých a silných, ale hlavne pre malých podnikateľov, ktorí v konečnom dôsledku vytvárajú silnú skupinu ubytovateľov. Tu navrhuje oslobodiť ubytovacie služby v cestovnom ruchu pre tých, ktorí maju kapacitu lôžok do 5. To su tí, ktorí si touto aktivitou prilepšuju. Ale zároveň sú to oni, ktorí robia obraz turistom o pohostinnosti Slovákov.

Cesta R4 Košice Milhosť - 15,85 km - 77,7 mil. EUR spája Košice s Maďarskom. Do Bratislavy sa niekedy dostanete rýchlejšie cez Maďarsko ako cez Slovensko. Výstavba ciest je spomalená, dokonca sme mali pozastavené čerpanie. Aj toto je výsledok slabého tlaku súčasného župana Košického kraja na celkové plánovanie výstavby ciest. Otázne je, či chcú ľudia na východe zmenu..?

Podporujem Rudolfa Bauera v druhom kole volieb do Košického samosprávneho kraja. Pre naštartovanie nového elánu na Východnom Slovensku je potrebné spraviť zmenu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?