Kto nevolí, nie je Račan... občan... ?

Autor: Juraj Lauko | 6.11.2013 o 6:00 | Karma článku: 5,82 | Prečítané:  394x

Som kandidátom do volieb do VÚC a keď som premýšľal o svojej kampani a vôbec o voľbách, pocitoch ľudí a informáciách, ktoré sa na nás valia a ešte sa začínajú objavovať, hľadal som spôsob ako jednoducho ľuďom ukázať prečo ísť voliť. Všelikde sa objavuje silná reklama veľkých hráčov na posty županov o kadejakých kauzách. Raz od jedných, raz od druhých. A možno za chvíľu sa dozvieme, kto koho žaluje. Bežný, aktívny občan, ktorý možno vstupuje do regionálnych volieb s konkrétnymi, no „malými" témami na jednej strane a bežný, aktívny občan, ktorý možno reálne uvažuje, že by rád využil svoje právo voliť, sú akoby na okraji. Minul sa guláš, záverečná. Čo tam po nejakom „lokálnom" probléme.

Preto som spustil web www.racania.sk - je to jednoduché miesto, kde je zopár jednoduchých bodov a výzva, aby ľudia voliť išli.

No aj bez hlbšej politologickej analýzy, či filozofických traktátov o demokracii a pre ňu životne dôležitého záujmu ľudí o veci verejné, najviac som sa naučil priamo v kampani. Mnohí sme akosi podľahli, možno aj pod vplyvom médií a štatistík, že ľudia nemajú záujem. Ba dokonca, že sú ľahostajní. Dennodenne od začiatku kampane chodím na stretnutia, stojím ráno na zástavkách, večer pred obchodmi - rozdávam letáky, diskutujem. Môj nový dojem? Ľudia majú obrovský záujem! Ľudia veci sledujú ďaleko viacej, ako si možno myslia tí, čo majú moc. Od mladých po seniorov, od menších po väčšie časti Bratislavy - ľudia vôbec nie sú ľahostajní. Napriek tomu, že štatistika hovorí o malom počte ľudí, ktorí prišli reálne využiť svoje volebné právo, som dnes presvedčený, že na Slovensku to vôbec nie je tak "zlé" ako si navrávame. Možno nie všetci poznajú do detailov všetky kompetencie žúp, no naozaj drvivá väčšina ľudí, ktorých som stretol, sa nielen veľmi živo zaujímala o témy, ale dávali podnety, či kritiku konkrétnych vecí. A to sa nedá, ak by ste ten záujem naozaj nemali. Toľko povzbudivých slov, ktoré mi ľudia adresovali, ba dokonca aj zo seniorskej generácie, ma naplnilo nádejou - a to boli aj takí, ktorí priamo povedali, že budú voliť iné zoskupenie, než to, ktoré predstavujem ja. Bola to akási fair-play „hra". Myslím, že netreba "ľudí presviedčať, aby išli voliť". Naopak, je potrebné, aby sme sa zmenili mi všetci, ktorí sme do verejného života už vstúpili alebo chceme do neho vstúpiť. Nie je to o ľahostajnosti ľudí, ani o tom, že tu je skupina "pasívna" a tu "aktívna". Je to predovšetkým o našom zmýšľaní. O našej možno akosi "národnej jánošíkovskej" povahe, ktorú treba ustrážiť a kultivovať. Napokon, každý národ má svoju slabosť. Vôbec netuším ako voľby dopadnú, ale som rád, že som do toho išiel  a že som vybehol na pár "minút" na to pomyselné "futbalové ihrisko". Získal som presvedčenie, že keď hráte naplno, hoci len v "druhej lige", ľudia to ocenia.

Možno je to lokalitou možno nie. No ľudia tu veľmi dobre vedia, kto im "zatvára", či "otvára" nemocnice, veľmi dobre poznajú "kvalitu" sociálnych služieb (najmä seniori), poznajú fungujúce divadlá, či chátrajúce pamiatky, vedia veľmi dobre o "kvantite" - koľko kilometrov ciest je samý výtlk, alebo prejdete bezpečne aj s obyčajným autom. Je vidno a veľmi dobre sa vie, keď sa podarí dostať do regiónu na jeho rozvoj eurofondy alebo keď sa o tom len rozpráva a rozpráva a...

Na stretnutí s občanmi, v čase, keď som už ozaj veľa ľudí neočakával a vlastne som už bol na odchode, prišiel jeden pán. Živo sa zaujímal o veci, ktoré robím. Otec štyroch detí a zjavne aktívny človek. Rozhovor však išiel spontánne aj dl hĺbky, k princípom. A hoci som už zažil mnoho diskusií a rozhovorov tento bol pre mňa napokon veľkým povzbudením. Som veľmi rád, že som mohol stretnúť toho človeka a ďakujem, že prišiel. Neviem ako môžu voľby dopadnúť, ale viem už teraz, že som sa mnoho naučil. Najmä o sebe...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?