Ako karpatskí pastieri prichádzajú o ilúzie...

Autor: Juraj Lauko | 7.10.2013 o 5:00 | Karma článku: 6,31 | Prečítané:  790x

Pred časom som si vravel, že prestanem prispievať na blog. S prvými šedinami vo vlasoch. Hľadal som zmenu. Najmä potom, ako som videl svojich blízkych, známych, priateľov, ako prežívali, a najmä ako sa menili popri témach, ktoré zapĺňali stránky médií a blogov.

Čo samo o sebe je celkom legitímne. Veď v čase sa menia informácie, okolnosti, samotní aktéri. No zvláštnym pre mňa bola a stále ostala tá zlosť. Ako pri Gorile. Spomenie si ešte niekto na tých ľudí? Kde sú všetci tí, čo sa dožadovali zmien? Prejavili svoju vôľu vo voľbách alebo len špinou, ktorú nahádzali na verejné priestranstvo? Možno… Počúval som to klasické: v Amerike, by sa to nemohlo stať. No pýtať sa ľudí na zmenu postoja prinášalo zlostnú reakciu. Spomenúť otázku poslušnosti pri téme Bezáka, bolo priam vražedné. Je neuveriteľné, ako dlho táto téma "funguje". A ďalšie len prichádzali: generálny prokurátor, prezident, kauza vojenských spravodajských služieb, ... a teraz pred časom SPP, či opití poslanci... Má vôbec zmysel... o tom písať?

 

A tak som sa vrátil do mojich milovaných Karpát. Prestal som písať a začal som chodiť do prírody. Bolo a je tam krásne. Karpaty su úžasnou scenériou a Bratislava má šťastie, že je na ich úpäti. A tak som si uvedomil, že tu som prežil väčšinu svojich boľačiek. Môžete sa hodiny túlať v prírode. Len tak. Netreba drahú výstroj. Len tak - ako karpatskému pastierovi - stačí palica.

 

Lenže, čo čert nechcel, dnešní pastieri majú pri sebe minimálne smartphone alebo ipad. A tak sa na mňa jedného rána usmieval veľký, farebný obrázok Shootyho... (klikni tu). Na ten akosi nemôžem zabudnúť!


shootyblog.tiff

 

Slovensko je zvláštna krajina. Všetci vieme, že pre demokraciu je životne dôležité, aby do politiky vstupovali cnostní ľudia (aspoň tak o tom píšu filozofi), no u nás "byť politikom" znamená "byť zlodejom". Všetci vieme, že spravodlivosť životne potrebuje múdrych a spravodlivých sudcov, no "byť právnikom" u nás znamená byť "skorumpovaným...", ktorý za urážku na cti vysúdi ďaleko viac ako "obyčajný človek" za trvalé následky, či iné pochybenia lekárov. A takto podobne zmýšľame o novinároch, o lekároch, a v ostatnom čase aj o cirkevnej hierarchii... a zoznam stavov (profesií), ktoré sa stali symbolom korupcie a nepoctivosti by bol zrejme ešte dlhší. Za to, čo najviac potrebujeme, sa najviac hanbíme.

 

A potom prídu vyzvy občanov k politikom. Raz aby sa spojili, potom zas radšej aby sa nespájali. A potom prídu celkom noví. No, keď sa nič prevratného nestane, zo starých nádob sa vytvárajú nové: vznikajú recyklovaní politici. Alebo tí, čo nás sklamali presviedčajú, že teraz myslia inak.

 

Kedy si však ľudia uvedomia, že v demokracii sú oni samotní tou silou, ktorá formuje to, ako to tu bude vyzerať. Veď predsa každé naše, aj zdanlivo "súkromné" rozhodnutie, ovplyvňuje celkový obraz, podobu toho, čo vytvárame. Ja snívam, a viem, že nie som sám, o dôstojnejšom Slovensku, ktorého prírodnej kráse sa pripodobní aj tá kultúrna. Nemôžem si pomôcť, asi je to príchodom jesene, či volieb do VÚC, ale akosi na mňa padá melanchólia...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?