Netreba nám zákon na očistu verejného života?

Autor: Juraj Lauko | 3.4.2013 o 6:00 | Karma článku: 10,51 | Prečítané:  379x

Na Slovensku je to tak. To je veta, ktorú často počúvam vo svojom okolí. Všetci sme akoby podvedome prijali za normálne, že na Slovensku vládne čosi ako "podvodná" spoločnosť. Akosi prirýchlo sme si "zvykli" na to, že táto "Jánošikovská" črta nám prischla ako štandard. Mocní neznesú kritiku. A tí dobrí sa väčšinou boja čokoľvek urobiť či povedať. Socialistická republika je minulosťou, no totalita ostáva v nás, hlboko a široko rozkorenená ako burina…

 

Slovenská republika nemá v súčasnosti zákon, ktorý by v jednom právnom predpise riešil ochranu a pomoc pre ľudí, ktorí sa odvážia svedčiť či poukázať na korupciu, s ktorou sa stretnú. A pritom, o ničom inom sa nehovorí v prípade zdravotníctva, o ničom inom sa nehovorí v prípade školstva, o ničom inom sa nehovorí v oblasti štátnych zákaziek, rôzných súťaží a pod. Takmer vo všetkých skupinách obyvateľstva sa o týchto veciach rozpráva. Logická otázka teda znie: ako je motivovaný občan, aktivista alebo podnikateľ v takejto spoločnosti, ktorý sa stretne s takýmto konaním, aby sa odvážil vzoprieť, ba dokonca upovedomiť príslušné orgány?

 

Transparency International (TI) ešte v roku 2009 zverejnila štúdiu o právnej ochrane tzv. whistleblowerov - tých, ktorí takéto praktiky odhalia - na Slovensku. Tento pojem, a ani iný výraz, ktorý by obsahovo zodpovedal pojmu whistleblowing, nie je priamo použitý v žiadnom právnom predpise platnom a účinnom v Slovenskej republike. Štúdia popisuje situáciu, ktorá je u nás, ako vo verejnom, tak v súkromnom sektore. Zaoberá sa aj otázkou postavenia zamestnancov, ktorí poukazujú na nekalé praktiky.

 

Ján Figeľ (KDH) dnes ponúka riešenie a do NR SR predložil návrh zákona O ochrane osôb pri odhaľovaní trestnej činnosti súvisiacej s korupčnými a inými trestnými činmi. Účelom návrhu zákona je poskytnutie ochrany osobám, ktoré získajú informácie o spáchaní taxatívne vymenovaných trestných činov a poskytnú ich orgánom činným v trestnom konaní. Ide o vybrané trestné činy, ktoré majú dopad na verejný záujem a sú páchané osobami, ktoré plnia priamo alebo sprostredkovane úlohy vo verejnom záujme. Tento zákon ochranu rozširuje aj na právne poradenstvo a možnosť poskytnutia odmeny.

 

Podľa TI, pokiaľ ide o samotnú ochotu občanov oznámiť nekalé praktiky polícií, iba 7 % občanov by určite oznámilo, keby od nich niekto pýtal úplatok alebo by vedeli o niekom, kto berie úplatky. Naopak, úplatkárstvo by neoznámili takmer dve tretiny respondentov (64%), pričom 41% by ho asi neoznámilo a 23% by ho určite neoznámilo.

 

Tieto čísla jednoznačne odrážajú na jednej strane strach ľudí pred tými, ktorí páchajú nekalé praktiky, ale aj nedôveru voči štátu a neochotu riešiť tieto veci. Najsilnejším momentom zostáva strach pred represáliami zo strany zamestnávateľa. Ľudia sa boja prísť o prácu, a preto často znášajú aj také či iné porušenia zákona. Demokracia stojí a padá predovšetkým na tom, ako sa v konečnom dôsledku správa väčšina ľudí v danej krajine. Ak naši občania príjmu ako normu správania sa vnútornú zbabelosť motivovanú strachom (čo je pochopiteľné a ľudské), potom aj kvalita našej demokracie bude malá. Ak sa však nájdu svetlé príklady, a v konečnom dôsledku sa aj medzi ľuďmi rozšíri istá "antikorupčná" kultúru, krajina bude vyzerať o čosi inak.

 

Je jasné, že tento zákon má šancu prejsť jedine za podpory SMERu. Úprimne dúfam, že v tomto prípade sa SMER nebude tváriť, že Slovensko takýto zákon nepotrebuje. Snáď si páni poslanci NR SR uvedomia svoju šancu na zmenu a svetlý príklad...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?