Prezidentov circulus vitiosus alebo ...?

Autor: Juraj Lauko | 18.3.2013 o 9:30 | (upravené 18.3.2013 o 9:37) Karma článku: 30,07 | Prečítané:  4551x

V nedeľu 17. marca sa v SME objavil článok informujúci o ďalších námietkach prezidenta vo veci nevymenovania generálneho prokurátora. Naša krajina sa celkom prepadá do absurdnej ríše chorého pravizmu, kde nie je dobre byť dobrým.

 

Hovorí sa, že súdruhovia, či pardón, súčasní mocní ako páni Fico, Harabín, či ďalší, vysúdili už viac ako 100.000 EUR, rodičia za smrť dieťaťa okolo 3.000… Nuž, ako sa kedysi vravievalo v starom Anglicku, radšej smrť ako ohováranie mena. Tak sa zdá, že ozaj len tí, čo sú aktuálne pri moci, si môžu zabezpečiť a vytvoriť spravodlivosť. Ako to hovoril pán premiér? Niečo v tom zmysle, že len ten, kto má nástroje a lepší plat, má aj lepšieho advokáta… (zdroj: http://pavolkaplan.blog.pravda.sk).

 

Podľa článku v SME prezident namietol zaujatosť pri sudkyni Ľudmile Gajdošíkovej a jej kolegovi Rudolfovi Tkáčikovi. Z trinástich sudcov Ústavného súdu ostali už len dve mená, ktoré zatiaľ nik nespochybnil. Choré na celej veci je, že je to práve prezident Gašparovič, ktorý týchto sudcov do týchto funkcií menoval. Prezident Gašparovič už viackrát spôsobil, ako to média označovali, "diplomatické škandály" a rôzne druhy faux pas. Nikoho to priveľmi netrápilo, ľudia to brali skôr s humorom a na jeho brebtoch a hlúpostiach sa smiali. Ľudia ho brali ako toho "Uja". Avšak tento druh zosmiešňovania našej krajiny, nielen voči zahraničiu, ale najmä voči nám, občanom, už začína byť silná káva.

 

Zaražajúce na celej veci je i skutočnosť, že i potenciálni nominanti za SMER, ako je označovaný v médiách napr. pán Čižnár, sa k tomu stavu vyjadrujú jasne a odmietavo. Z ostatných jeho vyjadrení je zrejmé, že jasne označuje stav za frašku, ktorá škodí celému rezortu. Súčasný prezident sa svojím už historickým nekonaním (za to bol odvolaný z funkcie generálneho prokurátora ČSFR) pod túto frašku podpísal.

 

Pýtam sa celkom logicky v tejto karikatúre právnej krajiny, akú dôveru a istotu v právo a spravodlivosť má mať občan? Ak prezident, ihneď ako ide o "jeho" vec, je ochotný spochybniť väčšinu sudcov tvoriacich Ústavný súd? Áno, je pravdou, že je to jeho právo, ale treba si uvedomiť aj iný rozmer. Prezident je tu v polohe nie obyčajného človeka, jednotlivca, ale v postavení predstaviteľa inštitútu prezidentskej moci. Moci, ktorá týchto sudcov vybrala a ustanovila do funkcií. Veď týmto konaním Ústavný súd nielen zablokoval, ale spochybnil ho ako samotnú inštitúciu.

 

Vláda SMERu tým, že umožnila toto divadlo a stav, a tento pán vo funkcii prezidenta ako relikvia z dôb Mečiarizmu spolu s pánom Harabinom a jeho neotrasiteľnou mocou, len dokresľujú karikatúru našej nie právnej, ale pravistickej republiky. Postoje a názory aké prezentujú napr. JUDr. Paluda sú už len akýmsi volaním na púšti (http://paluda.blog.sme.sk). Najtrápnejšie na veci je, že väčšina zainteresovaných a mocných sú právnici s vedeckými hodnosťami. To sú naozaj skvelé vzory pre našu právnu vedu a budúcnosť…

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?