Kam sa hrabe Google? Top je v štátnych podnikoch!

Autor: Juraj Lauko | 4.3.2013 o 6:00 | (upravené 4.3.2013 o 8:02) Karma článku: 13,60 | Prečítané:  1278x

Naše štátne podniky sa dnes už nedajú nazvať nijako inak, než len dojné kravy. Aktuálna kauza NDS (Národnej dialničnej spoločnosťi) o poistení proti spôsobeným škodám je ďalším príkladom arogancie moci v tomto štáte. Akoby nestačili všetky tie kauzy okolo zlatých, platinových a neviem ešte akých padákov, ktoré sa vinú napriek celým politickým spektrom...

 

Neviem ako vy, ale ja skutočne nepoznám firmu, ktorá by platila za vlastných zamestnancov takýto druh poistenia. Ja sám som si klasické "Poistenie zodpovednosti zamestnanca" vybavil a platil. V práci, rovnako ako v živote, sa môže všeličo prihodiť. Najčastejšie sú tieto škody spôsobované na majetku zamestnávateľa (poškodenie služobného auta a pod.) Štátne firmy na Slovensku však svojou kreativitou naozaj predčia všetky očakávania. NDS-ka by mohla ašpirovať zrejme na zamestnávateľa roka. Kam sa hrabe Google?!

 

Podľa zverejnených informácií v médiach, vyvoleným zamestnancom tieto zmluvy poskytujú plný servis,  teda nielen náhradu škody, ktorú spôsobia, ale kryjú aj spory v prípade diskriminácie podriadených, vrátane sexuálneho obťažovania, zastupovanie pred súdmi či ochranu dobrého mena. Veď prečo im za naše peniaze nespraviť kampaň. Ešte by sa nám bez toho mohlo prihodiť, že prídeme o možného budúceho ministra! Určite by bola škoda takto mrhať talentmi! V konečnom dôsledku je dobré meno predsa to najdôležitejšie, tak nech to stojí aj milóny. A najmä ak je to zo štátneho, no nie?

 

Tak trocha kacírsky ma napadá, či nie sú bežní politici častokrát pod omnoho väčšim dohľadom ako títo, pre verejnosť anonymní, "manažéri" v štátnych firmách. Je to akýmsi zvláštnym verejným tajomstvom. Našinec sa z času na čas o nich dozvie poväčšine len z káuz. Sú to firmy, podniky, ktoré sa neumiestňujú v prieskumoch s výbornými hospodárskymi výsledkami či s inovatívnými riešeniami. Buď o nich nie je počuť (to je ten lepší prípad) alebo sa názvy týchto zázračných firiem dozvedáme v súsvislosti s kauzami. Rozmýšľam nad tým, akú motiváciu majú zamestnanci takýchto firiem na sebe pracovať, byť kreatívni, vzdelávať sa a rásť, keď sa stávajú nedotknuteľnými? Nejde s vlastnou kožou na trh, nenesie žiadnú zodpovednosť - ani politickú, ani profesnú. Ak ho náhodou prepustia (čo sa stane len pri výmene politickej moci), zaplatí mu štát taký padák, že sa viac-menej zamestnať už ani nemusí. A to dokonca bez ohľadu na dĺžku trvania zamestnaneckého pomeru či výsledku jeho práce. Ak spôsobí škodu, opäť to zaplatí za neho štát.

 

Schválne, kto si spomenie na nejaké meno takéhoto elitného manažéra? Napriek tomu, že si ich väčšina nepamätá, že ich popularita sa rovná tri dni trvajúcej pozornosti médií, náš chudobný štát si ich natoľko cení, že ich ochrana nepozná hraníc. Nuž, tento vo svete ohrozený druh sa u nás chráni.

 

A ľudia sa hnevajú na politikov za zlaté hodinky… či na prezidenta za neschopnosť rozhodnúť sa. Pričom minimálne v jeho prípade mi to z našej (rozumej občianskej) strany príde neférové. No áno, veď sme to všetci o ňom vedeli ešte predtým,  než kandidoval na prezidenta. Bol to práve on, koho z postu Generálneho prokurátora kedysi odvolal prezident Václav Havel, a to podľa pamätníkov, pre NEČINNOSŤ. A my by sme dnes chceli, aby sa na staré kolená zmenil... a ešte špeciálne v téme jeho srdcu takej blízkej! (Ale o tom zrejme v inom blogu).

 

Vo väčšine samospráv na Slovensku sa začalo v ostatnom čase ako-tak šetriť. V mnohých zamestnanci nevideli odmeny už veľmi dlho či dokonca prišlo k prepúšťaniu. Mnohí starostovia a prednostovia doslova čarujú, aby svoje obce ako-tak udržali s napätými rozpočtami. Učia sa hospodáriť ako s vlastným. Aj keď aj tu je ešte stále čo doháňať a systém verejnej správy je stále nastavený absolútne zle. Ak sa však čosi zomelie, aspoň zodpovednosť je jasne daná, aj profesná aj politická. Nehovoriac o tom, že v médiach sa niečo také ihneď objaví - ako napríklad teraz nedávno Hlohovec. Ale kto sú a odkiaľ sa berú tieto zázračné štátne podniky? Sú celkom ako čierne diery štátu. Koľko takýchto dier v systéme existuje? Koľko nových, tajných milionárov takto na úkor celej spoločnosi vzniká?

 

Štát sa zahráva so zdravotníctvom, zahráva sa so školstvom. Likviduje strednú vrstvu, ničí drobných živnostníkov a podnikateľov. Tí v národe, ktorí chcú byť poctiví, to pociťujú zväčša najviac. No ministri svorne naprieč politickým spektrom kričia, ukazujúc na prázdne vrecká, že nie je z čoho. A hľa, top manažmenty v štátnych podnikoch sa nabalia - nielen odmenami (ktoré, ak sú výsledky, nech majú), ale aj ak ich vyhodia, či dokonca v prípade, že niečo pokazia! Niečo je zhnité v štáte… Slovenskom.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?