Mesianizmus á la Robert Fico a zákon o DPH!

Autor: Juraj Lauko | 25.2.2013 o 6:00 | (upravené 25.2.2013 o 7:31) Karma článku: 21,51 | Prečítané:  3258x

Koncom roka 2012 vstúpil do platnosti zákon o DPH. Mesianizmus alebo spasiteľský syndróm spôsobuje, že postihnutý má nutkavé presvedčenie, že jedine on dokáže všetkých zachrániť. Hoci sme už v slovenskej politike mali jedného tzv. Lenona (Vladimír Mečiar), dnes sa vykľul druhý, ktorý tento komplex posúva za hranice všedných dní...

 

Róbert Fico a jeho vláda priniesli celkom nový druhu mesianizmu, tzv. ficosianizmu. Tento syndróm je akousi zvláštnou mutáciou klasického mesianizmu, ktorý, ako som načrtol vyššie, núti postihnutého veriť  klamu, že jedine on sám vie, čo majú ostatní robiť. Jedine on môže všetkých zachrániť, čím za ostatných trpí. Pri ficosianizme dochádza k zmene v tom, že hoci je i naďalej postihnutý presvedčený o svojej spasiteľskej úlohe, utrpenie už prenecháva na tých druhých…

 

Iba takto si viem vysvetliť novú verziu zákona o DPH.  Ten prináša filozofiu, že ak chceš byť poctivý, budeš pykať za ostatných! Ak ste poctivý a úspešný podnikateľ, začínajú pre vás ťažké časy. Štát totiž prišiel s myšlienkou, že ak sa firma, s ktorou obchodujete, dostane do situácie, že neodvedie DPH, budete za to zodpovedný VY. Dobré, nie?

 

Je pravdou, že pokiaľ ide o vymožiteľnosť práva a nastolenie spravodlivosti v daňovej oblasti  na Slovensku, sme na tom veľmi zle. Je pravdou, že po fiasku Ivana Mikloša so zmenou systému na daňových úradoch sme ako krajina zrejme utrpeli v tejto sfére ďalšiu facku a mnoho podvodov asi nebude možné spoľahlivo odhaliť. Je pravdou, že v tejto oblasti by sme mali urobiť zmeny a posilniť silu štátu. Úprimne, súhlasím s každým občanom a politikom, ktorý mi povie, že chce, aby štát mal nad výberom daní väčšiu a lepšiu kontrolu. Úprimne, ako občan tejto krajiny by som chcel, aby tí podvodníci a prefíkanci, ktorí nehrajú fair play, boli za to spravodlivo postihovaní. Ale s touto novelou zákona súhlasiť nemôžem. Dovoľte mi citát zo zákona:

 

"Platiteľ DPH, ktorému je alebo môže byť dodaný tovar alebo služba, ručí za DPH uvedenú na faktúre, ak dodávateľ DPH uvedenú na faktúre nezaplatil (štátu) a platiteľ vedel alebo na základe dostatočných dôvodov vedieť mal alebo vedieť mohol, že DPH z tovaru alebo služby nebude zaplatená (štátu)."

 

Podľa štátu, dostatočným dôvodom na to, že platiteľ vedieť mal alebo vedieť mohol, že DPH nebude zaplatená, je, že: cena na faktúre je neprimerane vysoká alebo nízka (!), že platiteľ pokračoval v obchodovaní s podnikateľom, u ktorého nastali dôvody na zrušenie registrácie pre DPH, aj po dni jeho zverejnenia v príslušnom zozname osôb vedenom Finančným riaditeľstvom Slovenskej republiky alebo, že v čase vzniku daňovej povinnosti bol jeho štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu alebo spoločníkom štatutárny orgán, člen štatutárneho orgánu alebo spoločník platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu.

 

Nemajte mi to za zlé, ale viete mi prosím poradiť, čo je neprimerane vysoká alebo nízka cena? Už len podľa sedliackeho rozumu je obchod založený na lacnom nákupe a výhodnom predaji. Kvôli tomuto zákonu sa odteraz musíte báť niečo výhodne lacno nakúpiť? A ako z tejto skutočnosti (výhodnej ceny) bude vyplývať zámer predávajúcej spoločnosti neodviesť daň?

 

A prečo by ste vy mali pred uskutočnením každého jedného nákupu vyhľadávať v nejakých zoznamoch Finančného riaditeľstva, či u vášho dodávateľa nastali dôvody na zrušenie registrácie pre DPH..?

 

Natíska sa tu podozrenie, že sa štát zbavuje SVOJEJ zodpovednosti za udržanie poriadku a bezpečnosti, pričom bremeno presúva na poctivých podnikateľov. Majú sa títo zmeniť na členov tajnej polície a podozrievať pre istotu každého, s kým by mohli spolupracovať?


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?