Štát nemá záujem o 20 000 voľných pracovných miest?

Autor: Juraj Lauko | 18.2.2013 o 10:00 | Karma článku: 18,18 | Prečítané:  4055x

Pichli sme do osieho hniezda!   V čase, keď je rekordná nezamestnanosť (14,7%), ponúka KDH elegantné riešenie. Novela zákona prinesie win-win spoluprácu pre všetkých. Dokáže vytvoriť až 20 000 voľných pracovných miest alebo úsprou vyše 100 miliónov eur ročne! Nie je to nič výnimočné, inšpirovali sme sa v Nemecku. Doma sa však SMERáci boja kriku dotknutých úradnikov (štátnych zamestnancov). Argumentujú dokonca Ústavou. Škoda, že v tomto prípade im väzba na Nemecko už nie je taká blízka…

Ak ste absolventi alebo mladí zamestnanci a práve uvažujete nad tým, že nechcete ostať "do konca" svojho života na aktuálnej pracovnej pozícií, začínajú pre vás ťažké časy. Študenti, ktorí práve končia školy, okrem celkovej dezilúzie z pomerov na Slovensku sa snažia dostať čo najďalej z republiky alebo aspoň pracovať pre zahraničné firmy. Otrlejšie povahy, častokrát "športovci", to riskujú s podnikaním. Do štátnej, či verejnej správy sa hrnie len málokto. Odrádzajú predsudky, neistota a verejné tajomstvá o "výberových konaniach". Naopak, tí čo už majú za sebou nejaký ten rôčik praxe, sa v súčasnosti radi pohrávajú s myšlienkou "teplého" miesta v štátnej správe. Predsalen, psyché nepustí a pocit ISTÔT potrebujeme všetci. Lenže aj v "štátom chránených pracovných rezerváciách" je úrad a úrad. A či chceme alebo nie, je obrovský rozdiel medzi štátnou inštitúciou a samosprávnou. Najmä, ak sa ocitnete v ostrovčeku pozitívnej deviácie, kde sa objaví starosta/prednosta, ktorý chce reálne výsledky a na úrade sa maká viac ako v súkromnej firme. Tak, či onak, čo je pod štátom má svoje špecifiká… bol tu, a vždy bude, veľký potenciál pre plytvanie verejnými zdrojmi. Mnohokrát nie preto, že by zákonite všetci politici a úradnici boli zlodeji a skorumpovaná banda darmožráčov. Ale jednoducho preto, že neustále striedanie moci, bez stabilnej politickej a úradnickej kultúry, či až príliš časté menenie zákonov v tej istej oblasti a mnohokrát protichodne, jednoducho vytvára značný priestor pre nestabilitu, omyly a nejasnosti. V takom priestore sa potom veľakrát mrhá prostriedkami len preto, že nastali tieto "zbytočné" zmeny. Osobitnú kapitolu tvoria akciové spoločnosti štátu… O tom však v inom blogu.

 

Podstatou novely zákona z dielne KDH, ktorú predkladá skupina poslancov P. Abrhan, J. Brocka, J. Figeľ, M. Gibalová, P. Hrušovský, J. Hudacký a M. Kvasnička, je zákaz súbehu - súčasného poberania dôchodku a mzdy pre štátnych zamestnancov a zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.

 

Riešenie umožňuje dotknutým osobám zvoliť si, či budú pokračovať v práci a poberať mzdu, alebo ukončia zamestnanecký pomer a budú poberať dôchodok. Štátni zamestnanci v dôchodkovom veku by mali mať len jeden príjem. Právna norma by podľa p. Gibalovej mala významný vplyv na zníženie nezamestnanosti bez zaťaženia verejných zdrojov. Na dávkach v nezamestnanosti by sa ušetrilo 50 mil. Eur, ušetrili by sa aj výdavky na sociálne dávky… Na druhej strane, ak by sa dotknuté osoby rozhodli pokračovať v zamestnaneckom pomere, ročná úspora Sociálnej poisťovne by bola pri aktuálnych počtoch (20 000 zamestnaných štátnych zamestnancov) 101,8 mil. Eur.

 

A nielen to. V prípade, že sa aspoň polovica ľudí rozhodne ísť do zasluženého dôchodku, vznikne ihneď 10 000 voľných pracovných miest… V Nemecku to funguje, a u nás..?


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?