Fínske školstvo na Slovensku? Žartujete?

Autor: Juraj Lauko | 11.2.2013 o 6:00 | Karma článku: 8,71 | Prečítané:  1183x

Tento štát neverí svojim občanom a učiteľom už vôbec! Od času, keď som začal písať blogy o spoločnosti a politike, všeličo sa odohralo. Za tu relatívne krátku dobu, sme tu mali niekoľko káuz a protestov. Najviditeľnejšie boli Gorila, Bezák, či školstvo. Ľudia ukázali svoje emócie na námestiach, no tým to aj skončilo. Zdá sa, že rýchle zmeny tejto krajine nesvedčia. Sme zbabelí alebo samotné protesty a ich aktéri nedokázali priniesť reálne riešenia?

02. februára 2013, v deň mojich narodenín, som si po dlhšom čase otvoril denník Pravda. Chtiac, či nechtiac, prvý článok, na ktorý som na razil, sa venoval otázke školstva. Opäť je na scéne štrajk. Téma: platy. Niežeby som túto nekonečnú story nepovažoval za dôležitú, ale úprimne, začína to nudiť. Na rôzných fórach počúvam "expertov" o fínskom školstve. Dokonca sa predháňajú s ministrom o to, kto je väčší zástanca tohto modelu. Ten tvrdošijne presadzujé svoje videnie sveta: viera v štát a nedôvera voči jeho občanom. A učiteľ? To je osoba podozrivá par excellence! Žiaľ, je to mu tak vo všetkých režimoch a žiaľ treba povedať, že ani za predchadzajúcich vlád v tom veľký rozdiel nebol... Aj keď žijeme dobu, kedy aj ten najmenši krôčik k realnej ZMENE smerom k fungujúcemu školstvu (zdravotníctvu, verejnej správe) znamená vždy úspech.

Problém školstva nie je o chýbajúcich peniazoch v rezorte, či v štáte. Náš problém tkvie vo vnímaní vzdelávania a výchovy (pre mňa nedeliteľných súčastí) v srdciach a mysliach tohto národa. Žiaľ, pre mnohých je vzdelaním len "papier", pre mnohých je len vidinou väčšieho zárobku. Formácia, výchova, celkový rozvoj osobnosti, to sú len prázdne frázy. V našich končinách sa vzdelaniu nikdy nedarilo a nikdy nebolo skutočným centrom pozornosti. Kto pozná aspoň trochu históriu školstva, vie o čom píšem. Už 150 rokov dozadu Tatranci vravievali: koho bohovia nenávidia, toho spravia učiteľom...

Od čias Márie Terézie je  školstvo v našich končinách podvýživené a bez reálnej možnosti stať sa prioritou moci. Dnes je pri moci ľud (má na to vytvorené podmienky). Model á la Fínsko, môže realne uspieť len tam, kde sa vytovrí kultúra dôvery. Prostredie, kde spoločnosť uverí v hodnotu vzdelania natoľko, že uverí v hodnotu učiteľa. Čo keby sme miesto byrokratickej mašinérie vytvorili kultúru, kde sa môžu vzdelať kvalitní učitelia a následne im verili natoľko, že ich necháme RORBIŤ ich prácu. Bez zásahu úradnikov, starostov, samospráv, štátu...

A to, nielen smerom od spoločnosti k učiteľovi a naopak, ale aj medzi študentami navzájom.  Ak sa študent nebude báť podvodu len kôli hrozbe, že to učiteľ uvidí, ale odmietne ho preto, že spolužiak vedľa môže byť o pár rokov jeho obchodný partner, či zamestnávateľ. Jednoducho, že si študenti uvedomia, že sa oplati byť dobrým, ak chceme žiť v dobrej krajine. Jednoducho preto, že si budú môcť zažiť a uvedomiť, že svojim "malým" podvodom pri skúške, ktorý navyše "nikomu nemôže ublížiť", prispievaju svojou mierou ku skorumpovanému ("Jánošikovskému") charakteru našej krajiny. Či preto, že zažijú hodnotu slobody a dôvery. Skutočná REFROMA príde len vtedy, ak (naša) MOC dokáže vyvolať ZMENU postoja v celom národe, v celej našej krásnej krajine.

Juraj Lauko

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?