Nech je s kultúrnosťou jasno: blog M. Hrubča

Autor: Juraj Lauko | 26.9.2012 o 17:00 | (upravené 16.10.2012 o 17:29) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  178x

Spišská Kapitula má v histórii nášho národa a kresťanskej kultúry nezastupiteľné miesto. Po mnoho rokov sa na Spišskej kapitule stretávali literáti, katolícka inteligencia, odborníci a osobnosti kresťanského kultúrneho života. Osobnosti, ktoré tam pôsobili v mnohých smeroch ovplyvnili myslenie kresťanskej inteligencie. Preto som rád, že aj ja ako jeden so zakladateľov Fóra pre kultúru, som mohol byť pri obnove Hanusových dní. Teším sa, že táto myšlienka spája ďalších ľudí, ktorí v nej pokračujú a rozvíjajú ju v aktuálnych podmienkach. S láskavým dovolením autora, pripájam text jeho blogu. Juraj Lauko

V roku 1943 napísal Ladislav Hanus dielo, o ktorom sa ani po zbežnom internetovom rešerši nedozviete takmer nič alebo iba veľmi málo. Na tohtoročných Hanusových dňoch to zmeníme.

Podujatie s podtitulom „70 rokov Rozpravy o kultúrnosti“ sa uskutoční v dňoch 29.-30. septembra 2012 v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule.

Pozvanie na podujatie prijal historik doc. Chalupecký, aby zhodnotil takmer sedemdesiat rokov, ktoré uplynuli od prvého vydania tohto Hanusovho „programového“ diela. Vynikajúci filozof a personalista prof. Ján Letz objasní Hanusov pojem kultúrnosti. Popoludní sa predstavia členovia Fóra pre kultúru a Klubu Tomáša Munka a preskúmajú ochotu a schopnosť súčasnej a budúcej generácie porozumieť pojmu kultúrnosti. Súčasťou podujatia je premietanie filmu Matúša Demka 22 hláv, po ktorom bude nasledovať diskusia prizvaných hostí.

Hanusove dni pokračujú v snahe spájať budúcich nostieľov slovenskej kresťanskej laickej inteligencie s cieľom rozvinúť Hanusov program dialógu náboženstva s kultúrou a umením. Ide o pracovné stretnutie ľudí, ktorých zaujíma budúcnosť tejto krajiny. Aká je spoločensko-politická situácia? Aké sú potencie? Čo robí inteligencia? Čo sa vydáva? To sú otázky, ktoré si budeme na podujatí klásť. Výstupy zo stretnutia zverejníme aj na portáli postoy.sk krátko po podujatí.

Politické témy otvoríme v rámci večerného „politického soirée“. Účasť prisľúbili podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová, filozof a politik Juraj Lauko (KDH) aj zástupca Novej väčšiny. Témou večernej diskusie je budúcnosť politického konzervativizmu na Slovensku.

Podujatie podporila nadácia Konrad Adenauer Stiftung a mediálnym partnerom je portál postoy.sk. Program podujatia je k dispozícii na stránkach Fóra pre kultúru.

Marek Hrubčo

Autor je predsedom Fóra pre kultúru.

Uverejnené s láskavým dovolením autora.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?