Kauza Bezák, sviatok Márie a iné trampoty...

Autor: Juraj Lauko | 16.7.2012 o 14:58 | (upravené 16.7.2012 o 15:18) Karma článku: 6,68 | Prečítané:  1775x

Kauza Bezák, protestné vzplanutie utícha... Prednedávnom som na svojom facebooku zdieľal odkaz: http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20120709040#.T_sxf1cRyb4.facebook s kratučkým komentárom: "viac netreba hovoriť, škoda, že toľko rozruchu miesto ducha zjednocovania, asi opäť proti prúdu, ale nezdajú sa mi ani protesty, ani verejné zhromaždenia..., prečo toľko energie nevenujú napr. ochrane sviatku Sedembolestnej Panny Márie...?" A tak som rozprúdil diskusiu :-) Otázka tejto novej módy protestov ma však zaujala natoľko, že by som chcel rozprúdiť novú diskusiu, aj pomocou tohto blogu.

Vo februári som tu zverejnil článok na tému Gorily. Bol som hodne skeptický ohľadom protestov, a ukázalo sa, že nikam v zásade neviedli. Veľmi podobný úsudok som si urobil aj z tejto pseudo-kauzy, ktorej sa hneď chytili i média. Dokonca aj tie, ktoré si nenechajú uniknúť príležitosť kopnúť si do Rímskokatolíckej cirkvi. Otáznikom pre mňa bolo, keď sa tieto média začali stavať do polohy obhajcov...

Istý priateľ mi na FB napísal: "Juraj, niekomu stačí, niekomu nestačí. Ak reagujú médiá, tak iste aj preto, že naša cirkev nie je bezvýznamná "inštitúcia" na Slovensku, navyše môcť si kopnúť do katolíckej cirkvi je vždy vítané, o čom svedčí veľké množstvo nepriateľských komentárov, najmä však ak sama cirkevná vrchnosť ponúkne príležitosť a nechá otvorený koniec, ale je nesprávne, ak emocionálne reaguje spoločenstvo veriacich, či jeho časť, ak sa jej dotýka autoritatívne narábanie s ich dušpastierom? Jeden môj priateľ mi napísal: "Emócie patria k životu, a to že ich je konečne cítiť aj v Cirkvi patrí k životu tiež. Myslím, že moment spoločenstva, s ktorým si nemôžeš robiť čo sa ti zapáči, je veľmi zdravým prejavom života...". Ja dodávam, že cirkevné kniežatá by mohli byť viac empatické ku svojmu stádu ... ktoré je predovšetkým zjednotené okolo Krista!"

Ja sa však pýtam cui bono? A aj pokiaľ som mal sympatie k otcovi Bezákovi, k jeho aktivizmu, nie som celkom stotožnený so zroneným arcibiskupom, ktorý sa príde posťažovať k Hríbovi do televízie, že nedostal šancu svetu ukázať, aký je dobrý... Spomínate si na príbehy Dona Bosca, či pátra Pia? Viete ako ich samotná Cirkev ponižovala? Len Pán vie prečo a koľkým skúškam pokory vystaví svojich milovaných. Koľko mali životných situácií, kde boli obvinení a podozrievaní a napokon, hoci nevinní, museli sa ospravedlniť a prijať trest (páter Pio takmer zomrel, keď mu zakázali prijímať Pána)? Boh má svoj plán, a ako písal Hanus (filozof, nie ten chlapec z Týždňa), Duch svätý si vanie kadiaľ chce... lebo pýtam sa, čo je cieľom stretnutí verejnosti?

Niektorí argumentovali zrelosťou reagujúcich veriacich: "...že stádo nie je len stádom bečiacich ovečiek ale veriacich ľudí 21. storočia".

Podľa mňa sa však 21. storočie nijako nelíši od predchádzajúcich, pokiaľ ide o podstatu a charakter človeka a diabla. Hriech pýchy (áno, ešte i dnes existuje tento pojem), je stále rovnaký a stále účinný. Cui bono - čo je cieľom stretnutí..? Stádo? Pokiaľ viem Katolícka Cirkev ako Nevesta Kristova je rodinou, spoločenstvom veriacich, v ktorom má každý svoju mieru zodpovednosti i lásky. No v porovnaní s Božou Múdrosťou, je každý z nás len tá "bečiaca ovca". Aký príklad dávajú organizátori iným? Reformátorov v Cirkvi, ktorí pohotovo vedia, čo je pre "stádo" najlepšie, tu už bolo veľa... cui bono?

Zaujímavý pohľad priniesla i poslankyňa za KDH p. Gibalová na svojom blogu.

Z protestov by mal byť nejaký priamy výstup: snaha čosi zmeniť, alebo deklarovať postoj v závažnej spoločenskej otázke, kde sa už nedá inak pomôcť. Bol by som radšej, keby sa skôr ľudia zamysleli nad ochranou sviatku Sedembolestnej Panny Márie, ktorá je pre Slovensko a históriu nášho národa nezanedbateľná. Táto vláda istôt hazarduje o. i. s národným dedičstvom, dedičstvom našich otcov. No to si okrem KDH a Dilonga, či hŕstke ľudí, či médií ako LifeNews.sk nik nevšíma... Nie ľudské, ale Božie nech v nás vyhráva!

Dnes pravica (stalo sa to i v pravicovej vláde, ktorej KDH bolo súčasťou), pozabudla pri budovaní štátu na to, aby ho budovala na pevných základoch pravdy, solidarity a pravej demokracie. Každý sa snaží o čo najvyšší podiel na zisku. Miesto toho, aby sme sa ako politici (ale i ľudia celkovo) snažili vzájomne si pomáhať a efektívne hospodáriť so zvereným majetkom, spravodlivo rozdeľovať jeho výsledky, potláčame jednotlivcov, ktorí sa na zisku podieľajú. Dano Lipšic hľadá víziu. Ja, i KDH ju poznáme, no v prvom rade dnes Slovensko potrebuje nájsť pravdu o peniazoch, o hospodárení. Tu cesta KDH nemôže byť rovnaká ako cesta SaS, či SDKÚ-DS (ak sa v dialógu nepriblížia). KDH a ľudia v ňom majú vlastnú históriu i skúsenosť so zápasom, kresťanská demokracia sa nedá ohýbať a nezabúda na potreby núdznych!

Hľadanie zmyslu, umožňuje prekonať každé trápenie. Pevne verím, že sa to podarí i otcovi Bezákovi, v tejto bolestnej skúsenosti. Predpokladom nájdenia zmyslu, je však lojálny postoj k pravde - a to platí pre nás všetkých ako v politike tak v osobnom živote.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?