O rukaviciach a iných volebných pomôckach...

Autor: Juraj Lauko | 28.2.2012 o 7:00 | (upravené 28.2.2012 o 8:27) Karma článku: 9,92 | Prečítané:  499x

Onoho času istý klasik celkom trefne poznamenal – zatnite zuby a voľte KDH! Dnes, ako tak počúvam ľudí, sa história opakuje. To je tak trocha škoda. Voľby, politické strany a politici sa tak dostávajú do jedného vreca – všetci a všetko je zlé, niet si z čoho vybrať! Mňa však pri týchto slovách napáda len jedna myšlienka. Čo som spravil ja preto, aby sa to zmenilo? Čo ste spravili vy?

Osobne som si vybral cestu dobrovoľníctva v občianskych združeniach venujúcich sa vzdelávaniu a mládeži na jednej strane a politike na strane druhej. Verím tomu, že čestným životom, príkladom a Božou pomocou sa dá dosiahnuť veľa. Svedčia o tom i samotné dejiny, ktoré má napĺňajú nádejou. Samozrejme, že bežná skúsenosť ľudí, najmä z regionálnej politiky (obce, mestá,  župy), ktorá je ľuďom akosi bližšie, nás všetkých presviedčajú skôr o opaku. Veľa sa hovorí o drobných podvodoch, v diskusiách, na blogoch sa píše viac-menej o korupcii a podobne. A k tomu všetkému sa nateraz pridala aj Gorila, či Sasanka a iné „kauzy“, ktoré do určitej miery pár ľudí zaktivizovalo. Vravíte, že to svedčí o opaku?

Kresťansko-demokratické hnutie je hnutím, ktoré 22 rokov, napriek sporom vo vnútri, napriek snahám zvonka, predsa len stabilne pokračuje v plnení svojej misie a vízie. Milí občania, sympatizanti, ale i kritici, niekedy bojujúc „rýchlym slovom a prudkým brkom“ (perom), popri výpočte hriechov (na čo máme dozaista právo), zabúdame aj na to dobré, čo vďaka ľuďom, ktorí v KDH sú, sa v našej krajine udialo. Akosi príliš jednoducho zabúdame na nie tak dávny zápas s tzv. mečiarizmom, akosi ľahko zabúdame na kostoly, detské centrá, školy a škôlky (aj cirkevné), ktoré mnohé vznikli a prežívajú len vďaka aktivite a podpore práve regionálnych poslancov KDH... Len môj osobný, malý prieskum vo vlastnom okrese Bratislava III. mi potvrdil, že väčšina ľudí (a najmä mladých) ani netuší čomu, a najmä komu vďačia za takéto projekty, napr. na Kramároch, či v obľúbenom kostole a centre na Teplickej ul. v Novom meste. Nie vždy je ľahké v zmiešanom politickom prostredí presadzovať a bojovať nielen za dotácie, ale častokrát vôbec za priestor – kto staval dom a vybavoval veci od pozemku až ku konečnému užívaniu a prevádzkovaniu stavby si asi vie predstaviť, o čom píšem... Častokrát aj ľudia, ktorí sú neveriaci, využívajú (resp. ich deti) parky, ihriská a programy napr. takých Saleziánov Don Bosca (najmä na problémových a veľkých sídliskách), kde sa pre spoločnosť odvádza neuveriteľná a štátom nedoceniteľná služba (klesá kriminalita, rozbité a rozvrátene rodiny dostávajú druhú šancu a konkrétnu pomoc, deti sú častokrát doslova zachránené z mizérie sídliskového geta a to bez nejakej škrupulóznej, či rigoróznej mravouky)! Len sa choďte pozrieť do takýchto centier, ako sa to hemží životom! Samozrejme, že to nie je všetko zásluha KDH – to netvrdím, ale píšem a tvrdím to, že v mnohých prípadoch by takéto diela neboli vznikli bez pomoci či už takých alebo onakých KDH-áckych regionálnych politikov. KDH, okrem iného, za ostatný rok poskytlo prácu 4.000 ľuďom pri zmene financovania diaľnic, pomohlo k obnove ciest I. triedy, na železniciach pribudlo 10 nových vlakov, presadilo ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. KDH taktiež presadilo obmedzenie hazardných hier, presadili sa psychotesty držiteľov zbraní a iné...

Netvrdím, že KDH je jediná a na večné veky správna voľba, netvrdím, že v KDH nie sú ľudia, ktorí uprednostnili osobný prospech pred obecným. To, čo tvrdím a za čím si stojím, je moja osobná skúsenosť s týmto hnutím, ktoré spoluzakladal aj môj otec. KDH je založené aj na skúsenosti so zápasom voči komunizmu, s obetou mnohých ľudí, ktorých už dnes takmer nik nepozná, lebo nesedeli v obývačkách, či nie sú často pred kamerou všadeprítomných médií. Neviem, koľkí z vás čítali stanovy KDH, neviem koľkí reálne čítali program KDH, s ktorým vstupuje do volieb, ale jedno viem - inteligentní a zodpovední ľudia sa snažia rozhodovať podľa informácií, ktoré si overia a premyslia. Zodpovednosť znamená voliť si svoju reakciu, svoju odpoveď na situácie.

Rozhodnutie ísť voliť, nie je o politikoch, rozhodnutie ísť voliť nie je ani o politických stranách, to rozhodnutie vypovedá o nás samotných. Každá jedna voľba, ktorú v živote robíme, každá naša reakcia, naša odpoveď na to, čo sa nám deje, vypovedá o nás a zároveň nám umožňuje meniť sa. Ako zodpovedných, mladých ľudí, každého z vás pozývam len k jednej veci – veriaci nech sa pomodlia, potom si prečítajte politický program, prípadne diskutujte, hľadajte a až tak sa rozhodnite, ako sa zachováte v týchto voľbách!

Politika sa začína hneď pri našich dverách, či "plote", v našom vzťahu k susedom. Už tam môžeme všetci budovať skutočnú „kresťanskú demokraciu“, bez ohľadu na funkcie a „stranícku príslušnosť“.

Aj preto som prijal ponuku Jána Figeľa a KDH kandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky. Chcem podporovať rodinu ako základ zdravej a prosperujúcej spoločnosti, chcem pomáhať mladým rodinám, pretože sú budúcnosťou pre túto krajinu, chcem napomôcť zmene školstva, pretože vytvára podmienky pre rast osobností a odborníkov, chcem pomáhať seniorom, pretože si vážim ich prácu a lásku, ktorú spoločnosti odovzdali.

Už uplynulé voľby ukázali, že si ľudia vyberajú a volia konkrétne osoby bez ohľadu na číslo na kandidátke. Verím, že svojou prácou, skúsenosťami i postojmi vás budem zodpovedne zastupovať v parlamente. Človek môže zmeniť svet, no nemôže to spraviť sám. A to, verím, ide aj bez rukavíc. Podporte ma svojim hlasom pre KDH a zakrúžkovaním čísla 91!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?