Stratí sa Slovensko v EÚ? - hrozby z Európskeho parlamentu...

Autor: Juraj Lauko | 14.2.2012 o 8:40 | (upravené 14.2.2012 o 11:50) Karma článku: 10,48 | Prečítané:  557x

Téma našich vlastných volieb (ako kandidát na 91. mieste viem, o čom hovorím) nás v ostatnom čase riadne pohltila. Zdá sa, akoby sa už dnes nehovorilo o ničom, len o Gorile a voľbách. Pritom, akoby sa tak trocha stratili do úzadia témy z politiky Európskeho parlamentu. Žiaľ, zdá sa, že čierňava nad Európou sa stále viac zmráka. Po otrasoch okolo jednotlivých eurovalov predpokladaný bankrot Grécka visí na vlásku.

No to, o čom sa veľa nehovorí, je schválenie správy britského poslanca Andrewa Duffa o návrhu na zmenu pravidiel volieb europoslancov. Duffova správa zároveň zavádza tzv. európsku kandidátku - 25 poslancov z tzv. nadnárodných kandidátok, zvolených v rámci jedného obrovského volebného obvodu. Týmto obvodom bude celé územie EÚ. Títo poslanci by sa volili nad rámec súčasného počtu. Podľa Duffa je tento návrh výsledkom kompromisu, ktorý je užitočný pre vznik celoeurópskej demokracie. Každý občan bude disponovať dvoma hlasmi. Môže voliť z národných kandidátok a aj s nadnárodnej kandidátky, aby dal jasnejšie najavo svoju preferenciu. Princíp, ktorý dnes určuje počet europoslancov pre krajinu, je tzv. degresívna proporcionalita. To znamená, že jeden poslanec z počtov obyvateľov veľkej krajiny zastupuje omnoho viac voličov, ako poslanec z menšej krajiny: veľké krajiny majú menej poslancov, ako by mali pri čisto proporčnom systéme.

Už dnes na Slovensku prebieha v súvislosti s témou Gorila otázka zmeny spôsobu voľby našich poslancov tak, aby sa volili viac „ľudia" ako „strany". Takúto vec by umožnil napr. relatívny väčšinový systém voľby. Kam sa teda chce dostať Európa?

Milí čitatelia, úprimne, aký máte dojem z politiky, ktorá sa odohráva v Európskom parlamente? Koľkí Slováci vôbec tušia, čo sa tam deje? Jediným dôsledkom takto nasmerovanej iniciatívy je posilnenie počtu poslancov veľkých krajín ako sú Francúzsko, či Veľká Británia.

Obávam sa, že ide len o ďalší nástroj upevňovania moci silných v EÚ. Pri matematickom vzorci, ktorý vstupuje do hry, by jeho dôsledkom bolo odňatie počtu mandátov malým krajinám, čo je naozaj dôvod na obavy. A buďme úprimní, pri našej skúsenosti (mám na mysli nás občanov a ľudí, ktorí nepracujú v Bruseli) s európskou politikou, jediná skutočne nepríjemná otázka ostáva visieť vo vzduchu: koho budú takto zvolení ľudia zastupovať a komu sa budú zodpovedať?

K celkovej situácii v Europarlamente navrhujem toto:

Európski politici by skôr mali uvažovať, vzhľadom na krízu a veľmi kostrbaté riešenia, či by si napríklad nesiahli na platy. Malo by prísť k zníženiu platov a všetkých príspevkov europoslancov aspoň na polovicu. Po novom by tak 1 europoslanec dostal 50 % z každej sumy, ktorú dostáva v súčasnosti. Nemusím hovoriť, že celý tento moloch európskych daňových poplatníkov úžasne vyciciava!

Koľko peňazí by sa tak ušetrilo? Uvádzam stručný výpočet:

plat = 6200,72 x 754 x 12 mesiacov / 2 = 28 052 057 Eur
plat = 6200,72 x 25 x 12 mesiacov = 1 860 216 Eur

dôchodok = najviac 70% platu = 6200,72 x 754 x 0,7 x 12 = 39 272 880 Eur
dôchodok = najviac 70% platu = 6200,72 x 25 x 0,7 x 12 = 1 302 151Eur

ročný príspevok na cestovné náklady = 4243 (maximálna suma) x 754 / 2 = 15 996 11 Eur
ročný príspevok na cestovné náklady = 4243 (maximálna suma) x 25 = 106 075 Eur

diéty = 304 x 754 x 12 dní v mesiaci x 12 mesiacov / 2 = 16 503 552 Eur
diéty = 304 x 25 x 12 dní v mesiaci x 12 mesiacov = 1 094 400 Eur

Celková úspora pri zachovaní počtu europoslancov na 754 a „okresaní" všetkých výdavkov na polovicu by bola:

52 499 296 Eur ročne = 1 581 593 791 SK = viac ako 1,5 miliardy SK ročne, ktoré by mohli poslúžiť šľachetnejším účelom ...

http://www.europarl.europa.eu/aboutparliament/sk/0081ddfaa4/Poslanci-
Eur%C3%B3pskeho-parlamentu.html

Ušetrené peniaze by tak mohli ísť na nenávratné pôžičky mladým rodinám, aby napr. vzrástol prirodzený prírastok EÚ obyvateľstva...

Navyše, tým poslancom, ktorí by sa nezúčastnili na viac ako 25 % hlasovaniach za rok, by po roku odobrali všetky bonusy k platu, okrem cestovného. Ak by aj po 2-ročnej rekapitulácii výkonnosti bola neúčasť vyššia ako 25 % - takýto poslanec by bol odvolaný a musel by byť nahradený iným. Ak by sa situácia s neúčasťou opakovala aj u nového poslanca, krajina by úplne stratila nárok mať poslanca v Europarlamente.

Samozrejmosťou by bola kontrola prítomnosti všetkých europoslancov, ktorí by boli zapísaní v oficiálnej prezenčnej listine, na rokovaní. Napríklad, ak by bola pravda to, čo zachytila televízia RTL v tomto videu - a síce, že europoslanci, ktorí zarábajú mesačne 14 727 Eur, si v piatok "privstanú" a idú do Parlamentu o 7:00 ráno len kvôli tomu, aby sa zapísali do prezenčnej listiny z dôvodu, aby dostali diéty a cestujú domov - takíto europoslanci, ktorí sa doslova priživujú na systéme, nie sú hodní reprezentovať svoju krajinu v EÚ  Parlamente, ani na akomkoľvek verejnom poste a podľa môjho názoru by už nemali mať možnosť kamkoľvek
kandidovať do verejných funkcií!

Presvedčte sa sami:

http://www.youtube.com/watch?v=1Xvx5-oyxwo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?